Jadrová elektronika

 
µ  Detektor

Detektory sú z elektronického pohľadu meniče energie jadrového žiarenia (nabitých alebo neutrálnych častíc, fotónov) na elektrický náboj Q. Táto konverzia energie na jej úmerný náboj sa uskutočňuje buď tým, že nabitá častica ionizuje plyn alebo materiál polovodičového detektora alebo vďaka indukovanej emisii svetla alebo fotoefektu v scintilačných detektoroch. Neutrálne častice, také ako neutróny, sa môžu detegovať pomocou procesov, v ktorých sa tvoria nabité častice.(interakciou s ľahkými atómmi alebo jadrovými reakciami.) Registrácia fotónov sa uskutočňuje prostredníctvom fotoefektu, Comptónovho efektu a tvorby pár. Rozličné typy detektorov sa odlišujú podľa energie, ktorá je potrebná na vytvorenie páru elektrón - ión alebo elektrón - diera:
 
q Scintilačný detektor 300 eV
q Plynový detektor 25 eV
q Si - polovodičový detektor 3,66 e V

 
Obr. m-1. Zber náboja z detektora a prvý stupeň tvarovania impulzu - integrácia na vstupnej kapacite (CDET+Ci) detektora. Trvanie tC prúdového impulzu iS(t) závisí predovšetkým od trvania zberu nosičov náboja (Na obrázku predpokladáme, že pohyblivosť kladných a záporných nosičov náboja je rovnaká, čo v prípade- ionizačnej komory nie je pravda). Za predpokladu, že vstupná časová konštanta Ri(CDET+Ci)>>tC je omnoho väčšia ako doba zberu náboja tC závisí maximálna amplitúda napäťového impulzu US=Qs/(CDET+Ci) na vstupnej kapacite. 

 
Obr. m-2a. 

Detektor (s uzemnenou katódou a pracovným odporom RL pripojeným na +Vn, vyžaduje použiť kvalitný oddeľovací kondenzátor CV na spojenie s predzosilňovačom) a zosilňovač (rozdelený na časť predzosilňovača a časť hlavného zosilňovača) ako súčasť jadrovo - fyzikálneho zariadenia.

Nehľadiac na princíp  činnosti je možné pokladať detektory za zdroje náhodne sa vyskytujúcich elektrických impulzných signálov s pomerne malou amplitúdou a krátkym trvaním. Tieto signály treba zosilňovať ( s ohľadom na informáciu, ktorá nás zaujíma, často oddelene (v rôznych kanáloch), s dôvodu nedokonalosti zosilňovačov, napr. obr. m-2b ) a tvarovať (napr. na zvonovitý tvar s ohľadom na optimálny pomer signál/šum, alebo na bipolárny tvar s ohľadom na vysoké početnosti impulzov, napr. obr.m-2a) predtým než je ich možné vyhodnotiť. 
 
 
Obr. m-2b. Príklad experimentálneho zariadenia, pozostávajúce s časového (rýchleho - fast) a spektrometrického (pomalého - slow) kanála. Experimentálne zariadenie z oblasti fyziky vysokých energii často pozostáva z podsystémov, ktoré obsahujú podobné elementy. 



 
 
q Základné vlastnosti dôležitých detektorov

Prednosťou polovodičového detektora okrem vysokej citlivosti je j vysoká energetická rozlišovacia schopnosť a je preto najpoužívanejším detektorom v oblasti fyziky nízkych energii.

Hrúbka citlivej oblasti detektora musí byť dostatočne veľká na to aby sa častica daného typu a energie úplne zabrzdila v tejto oblasti (E- detektor).V niektorých prípadoch (dE/dx – detektory), napríklad pre identifikáciu častíc, môže postačiť malá hrúbka detektora na odovzdanie len malej časti energie, bez jej zabrzdenia vo vnútri detektora.

Trvanie nárastu signálu (trvanie čela impulzu) závisí predovšetkým od trvania zberu nosičov náboja. U malo rozmerných polovodičových detektorov trvá zber elektrónov a dier niekoľko nanosekúnd. U veľkorozmerných detektorov býva až desiatky nanosekúnd.

V plynových detektoroch (ionizačných komorách a proporcionálnych detektoroch) nemajú nosiče náboja rovnakú pohyblivosť – ióny sú 1000 krát menej pohyblivejšie ako elektróny. Doba zberu elektrónov, ktoré sa používajú na spektrometru v ionizačnej komore s mriežkou, je okolo 1us. (F tvar impulzu z ionizačnej komory na obr. m - 4a).

V proporcionálnych detektoroch sa využíva pomalšia iónová zložka náboja. V dôsledku existencie plynového zosilnenia (M~1000-100000) majú impulzy veľkú amplitúdu, takže ich možno pomocou derivačného obvodu skrátiť (a tým aj zmenšiť ich amplitúdu – čo vďaka plynovému zosilneniu M neznamená prílišnú redukciu) takže proporcionálny detektor môže byť rovnako rýchly ako ionizačná komora s mriežkou (pomalá iónová zložka sa ďalej už nezosilňuje a impulz bude mať tvar podobný ako na obr. 4a/b).

V Geigerovom – Műllerovom detektore má impulz na výstupe detektora stálu amplitúdu, pretože neexistuje závislosť energie od náboja, takže impulz sa len impedančne prispôsobuje pre počítadlo impulzov a preto môže slúžiť len pre indikáciu v lacnejších dozimetrických prístrojoch.

Fotonásobiče reprezentujú vákuové prístroje na registráciu fotónov (napr. pre použitie v Čerenkovových detektoroch). Najpodstatnejšou časťou fotonásobiča je fotoelement v tvare fotokatódy, v ktorom prostredníctvom vonkajšieho fotoefektu kvantá vyrážajú elektróny (fotoelektróny). Tieto elektróny sa nezbierajú priamo ale usmerňujú sa urýchľujúcim poľom na systém vhodne za sebou usporiadaných elektród (dynód), kde po dopade vyrážajú sekundárne elektróny. Takto dochádza k násobeniu náboja. Zosilnený prúd (nábojový impulz) sa zbiera z anódy (F obr. n1). 

V scintilačnom detektore sa umiestňuje na fotokatódu scintilátor, ktorý konvertuje stratu energie častice alebo gama – kvantu na jej úmerný svetelný záblesk. Tento svetelný záblesk potom dopadá na fotokatódu. Tvar svetelného impulzu (predovšetkým trvanie tyla) závisí od objemu a materiálu scintilátora. Pre spektrometru gama sa obyčajne používajú kryštály NaI(Ta) aktivované táliom, pre rýchle časové merania sa používajú scintilátory z plastickej látky (plexiskla).
 
Obr. n1a. Princíp činnosti fotonásobiča v scintilačnom detektore. Katóda a dynódy sú pripojené k deliču napätia. V danom prípade je na katóde –Uvn a druhý koniec deliča je uzemnený, takže signál na zosilňovač by mohol byť pripojený priamo s jednosmernou väzbou, bez oddeľovacieho kondenzátora. (DW je časti energie odovzdaná časticou v scintilátore).
Obr. n1b. Typický tvar impulzu (a) svetelného záblesku IS(t)=Iexp(-t/TS) scintilátora NAI(Tl) (TS je dosvit scintilátora). Maximálna amplitúda na výstupe fotonásobiča Amax=Umax=Q/Cd

Tvar napäťového impulzu (b), resp. pokles jeho amplitúdy na A0 v prípade, že odpor RL<>inf.


 
Obr. n1c

Tvar prúdového impulzu z výstupu scintilačného detektora. Čelo impulzu je závislé od procesu zberu a urýchlenia elektrónov vo fotonásobiči. Trvanie tyla určuje tvar svetelného záblesku (F obr. n1b).


 
Obr. n1d Porovnanie spracovania (integrácie  Fvzťah (x)) impulzu z fotonásobiča pomocou:
  • napäťového zosilňovača;
  • prúdového zosilňovača.
Zvláštnou kategóriou násobičov na báze sekundárnej emisie sú kanálové násobiče, v ktorých sa využívajú kanáliky (tenké trubky) zo špeciálnym vnútorným povrchom. Tento povrch vykonáva súčasne úlohu kvázi spojitej dynódy a deliča napätia. Takéto kanálové násobiče možno maticovo usporiadať do tzv. mikrokanálových platničiek, ktoré môžu byť použité na dvojrozmerné zosilnenie nábojov (koordinátový detektor).



 
q Náhradný obvod detektora

Vyššie uvedené detektory ionizujúceho žiarenia majú nehľadiac na rôzne princípy funkcie analogický spôsob zapojenia, podobný zapojeniu ionizačnej komory na obr. m-3a. Detektory potrebujú zdroj Vn na zabezpečenie pohybu nosičov náboja a vhodne zapojený pracovný alebo zaťažovací odpor RL. Odpor RL môže byť pripojený buď tak ako  na obr. m-2a (pre spojenie so zosilňovačom potom treba použiť oddeľovací kondenzátor), alebo tak ako na obr. m-3a a obr. n1a s jednosmernou väzbou na zosilňovač. Vnútorný odpor detektora Rd je väčšinou ďaleko väčší ako pracovný odpor RL. Prakticky všetky spektrometrické detektory sú teda prúdové zdrojes vnútorným odporom Rd>>RL. Amplitúda prúdu, ktorý preteká cez zaťažovací odpor RL detektora preto prakticky nezávisí od odporu záťaže a z hľadiska dosiahnutia maximálnej amplitúdy napätia na zaťažovacom odpore by malo zmysel si zvoliť čo najvyšší odpor RL. Tomuto režimu (RL~inf.)  zodpovedá určenie maximálnej amplitúdy napäťového impulzu 
 
Umax=Q/(Cd+Cin+CL)~Q/(Cd)  na obrázku m-1, 

kde sa kapacita Cd+Cin+CL~Cd

je reprezentovaná kapacitou detektora Cd , kapacitou vstupu zosilňovača Cin a kapacitou montážeCL. Z hľadiska získania čo najväčšej amplitúdy by malo byť snahou minimalizovať kapacitu Cd. Pri vysokom odpore RL sa však pomaly vybíja kondenzátor Cd+Cin+CL~Cd a detektor môže byť použitý len na meranie amplitúdy riedko sa vyskytujúcich impulzov. Pri použití menšieho odporu RL sa činnosť detektora môže zrýchliť ale dôjde k zmenšeniu amplitúdy impulzu. 
 
Obr. m-3a Postup pri tvorbe náhradného obvodu detektora (-ionizačnej komory). Za predpokladu, že RL||Rd~RL a Cd+Cin+CL~Cd možno detektor nahradiť obvodom v tvare zdroja prúdu (d) alebo zdroja napätia (e).



 
 
q Vplyv zaťažovacieho odporu na amplitúdu

V prípade reálneho zapojenia detektora s odporom RL<>inf.možno s použitím náhradného obvodu detektora (Fobr.m-3d) zistiť ako vplýva odpor RL na tvar impulzu, resp. na zmenšenie amplitúdy impulzu z detektora. Pre jednoduchosť predpokladajme, že prúdový impulz má obdĺžnikový tvar  podľa obrázku m-3b (príklad F)  .(Pri doskovom usporiadaní elektród plynového detektora môže mať prúdový impulz obdĺžnikový tvar. Trvanie ti závisí od trvania zberu nosičov náboja.)
 
Obr. m-3b 
  1. Tvar prúdového impulzu id(t) o trvaní t
  2. Prechodový jav počas prúdového skoku s amplitúdou Id.- amplitúda napätia uin(t)=id(t)RL by sa ustálila na Uin_m ako v prípade s nekonečne veľkým RL.
  3. Tvar impulzu napätia na výstupe detektora v prípade trvania impulzu ti:
  • v intervale 0<t<ti počas trvania impulzu je uin(t)=IdRL[1-exp(-t/tin)]= (tinUin_m/ti)[1-exp(-t/tin)];
  • po skončení impulzu keď t>ti je uin(t)=[IdRL[(1-exp(-t/tin)-(1-exp(-(t-ti)/tin)]= (tinUin_m/ti)[(1-exp(-(t-ti)/tin)-exp(-t/tin)];

 
Obr. m-3c

Na základe bodu (c) z obr. m-3b   skonštruovaná závislosť amplitúdy uin(t) na výstupe detektora (v relatívnych jednotkách) v závislosti od  trvania impulzu ti (ako parameter časová konštanta tin=RLCd).

Uzáver: Pri tin/ti~100 je amplitúda prakticky 100% Uin_m~Q/(Cd)

Na základe zobrazenia výslednej závislosti amplitúdy uin(t) na výstupe detektora (na obr. m-3c) v závislosti od  trvania impulzu ti vidno, že:

  •  na dosiahnutie amplitúdy Uin_m priebehu uin(t)= (ako pri RL~inf) treba splniť podmienku (tin>>ti) čo najväčšieho pomeru tin/ti. Pri tin/ti~100 je amplitúda prakticky 100% Uin_m~Q/(Cd).  So zmenšovaním tohto pomeru sa zmenšuje amplitúda a trvanie impulzu.
  • ak je potrebné získať minimálne trvanie napäťového impulzu uin(t) tvarovo blízke vstupnému prúdovému impulzu (bez ohľadu na malú amplitúdu ~IdRL) tak treba použiť voľbu tin<<ti.
  • pre potreby spektrometriesi možno zvoliť tin~ti, poprípade s prihliadnutím na želaný typ nosičov náboja pre:
  •  impulznú ionizačnú komoru, v ktorej je trvanie Ti zberu kladných iónov približne 1000 krát dlhšie ako trvanie zberu elektrónov Te použiť voľbu tin=10Ti (F obr. a) v  m-4a).
  • impulznú ionizačnú komoru s mriežkou na zrýchlenie jej operačnej rýchlosti vzdať sa iónovej zložky náboja a pracovný odpor voliť s ohľadom na podmienku tin=10Te pre zber elektrónovej zložky náboja (F obr. b) v m-4a).
  • polovodičovom detektore trvá zber náboja (elektrónov a dier) od niekoľko nanosekúnd (pri malo rozmerných detektoroch) po mnoho desiatok nanosekúnd  (pri rozmernejších detektoroch). Z dôvodov jednoduchšieho zosilňovania dlhších impulzov sa často volí časová konštanta tin~1us.Z dôvodu udržania stálej kapacity detektora sa používajú nábojové predzosilňovače.
  • proporcionálnom detektore sa prihliada na podmienky experimentu. V dôsledku plynového zosilnenia je amplitúda impulzu  100 - 10000 krát väčšia ako v ionizačnej komore. (Pri celkovom zbere náboja by tvar impulzu  bol podobný tvaru a) na obr. m-4a.) Pri vysoko rýchlostných proporcionálnych detektoroch sa v ďalšom spracovaní signálu (pomocou derivačného článku na vstupe zosilňovača) sa potlačuje iónová zložka náboja. Pre elektrónovú zložku náboja možno použiť voľbu tin=10Te~1-5us (Tvar impulzu potom bude podobný b) na obrázku m-4a avšak s podstatne väčšou amplitúdou). 
  • v detektoroch s fotonásobičom (scintilačných a čerenkovských) tvar prúdového impulzu väčšinou kopíruje tvar svetelného záblesku. V dôsledku veľkého zosilnenia fotonásobiča z jeho pracovného odporu možno odoberať napäťový signál tvarovo a trvaním blízky  prúdovému impulzu (F obrázok b) na obr. n1b). Pre tento prípad by mala byť časová konštanta tin<<TS  omnoho kratšia ako trvanie svetelného záblesku TS . (Napríklad pri kapacite Cd~5pF by mohla byť záťaž RL~50 - 1000W). V prípade, že nie je prvoradá otázka vysokého časového rozlíšenia a je snaha získať čo najvyššiu amplitúdu signálu možno použiť vysoký odpor RL(podľa obr. m5a  rádovo RL~1MW), určený z podmienky tin=RLCd=10TS. Kvôli úplnosti len dodávam, že ako kompromisné riešenie, napr. použiteľné pre spektrometriu, je podľa obr. m-3c a obr. m-4b voľba tin°~TS.

 
Obr. m-4a. Tvar signálu uin(t) na výstupe impulznej ionizačnej komory pri zbere a) celkového náboja; b)elektrónovej zložky náboja.

Ilustráciu vplyvu zaťažovacieho odporu RL<>inf  na  amplitúdu impulzu na výstupe detektora pri inom tvare prúdového impulzu ako obdĺžnikovom  vykonajme pre scintilačný detektor na obrázku n1. S použitím náhradného obvodu na obrázku 3a/d možno zapísať východziu podmienku pre rozdelenie prúdov  zo svetelného záblesku (podľa Kirchhoffovho zákona v Laplacceovom tvare - príklad F):
 
Po nájdení riešenia a "odlaplacceovaní" možno získať časový priebeh impulzu Uin(t) na výstupe detektora, okamih tmax, v ktorom dosiahne impulz maximálnu hodnotu A0 v prípade , že odpor RL<>inf
 
Z grafickej interpretácie získaných výsledkov na obr. m-4b plynie, že  pokiaľ nechceme podstatne strácať na amplitúde nemá zmysel voliť časovú konštantu tin kratšiu ako 10TS. Teda napríklad pre aplikáciu so scintilátorom NaI(Tl), ktorý má trvanie záblesku TS=0,3us a detektor má napr. kapacitu Cd~5pF možno splniť podmienku : tin=RLCd>=10TS=3us voľbou pracovného odporu  RL>0,5MW
 
Obr. m-4b. Ilustrácia zmeny amplitúdy impulzu od pomeru TS/tin  (teda vlastne od pracovného odporu RL, nakoľko trvanie záblesku TS je stále a vo výraze pre časovú konštantu tin=RLCd  je kapacita detektora Cd  (určená konštrukciou detektora)  tiež konštantná)



 




 
q Signál z detektora

Signál z detektora ionizujúceho žiarenia  má obecne tvar krátkych prúdových impulzov (o trvaní od 100ps do 10us, v závislosti od rozmerov a typu detektora, napríklad pre scintilačný detektor v tvare na  obr. n-1c). Celkový náboj QS, obsiahnutý v prúdovom impulze iS, je úmerný energii E, odovzdanej časticou alebo kvantom citlivému objemu detektora:
 
    (x)

 
Obr. m-5. Možnosti integrácie prúdového impulzu:
  1. na vstupe RLCin predzosilňovača a  vytvorený napäťový impulz sa potom ďalej zosilňuje napäťovým zosilňovačom 
  2. po zosilnení impulzu prúdovým zosilňovačom dochádza na výstupe prúdového zosilňovača k integráci pomocou RC člena.
(F obr. n - 2 objasňuje rozdiel medzi napäťovým a prúdovým zosilňovačom.)
 Na získanie potrebnej informácie o energii treba preto vykonať integráciu prúdového signálu iS (t) (Fpríklad):

  1. Jednou z možností je použiť vysoký odpor pracovného rezistora detektora RL tak, aby časová konštanta RL(Cdet+Cin)>>tc bola veľka voči dobe zberu tc náboja v detektore. Pri voľbe dostatočne veľkej časovej konštanty RL(Cdet+Cin) (RL~inf , nakoľko kapacita (Cdet+Cin) je daná konštrukciou detektora a prevedením vstupu zosilňovača)  možno získať maximálne amplitúdu US=QS /(Cdet+Cin)(F obr. m-1). Obrázky m-3c a m-4b ilustrujú ako sa zmenší amplitúda impulzu z detektora v prípade, že odpor RL<inf . Tento spôsob, s použitím veľkého odporu RL, vyžaduje pre zosilnenie použiť napäťový zosilňovač (Fobr. m-5a) s vysokým vstupným odporom Rin >> RL tak, aby amplitúda napätia na vstupe zosilňovača Uin=U0Ri/(Rin+RL) ~ U0 bola približne rovnaká ako pôvodná amplitúda napätia U0=ISRL.Prúdový impulz iS (t) sa teda integruje priamo na výstupe detektora pomocou člena RC a získaný napäťový signál sa potom zosilňuje. (F  obr. n1b,F  obr.n1d)
  2. Inou možnosťou je najprv použiť prúdový zosilňovač (ilustruje obrázok m-5b a  obrázok m-1d) s nízkym vstupným odporom a potrebnú integráciu vykonať až na výstupe tohto zosilňovača po predbežnom prúdovom zosilnení. Pri tomto spôsobe je vstupný odpor prúdového zosilňovača malý, takže časová konštanta vstupu, ktorá je spojená s parazitnými kapacitami a kapacitou detektora je menšia alebo maximálne rovnaká ako trvanie zberu náboja (trvanie záblesku scintilátora), preto tvar prúdového impulzu z detektora len málo ovplyvňuje. Impulzy majú teda krátke trvania, najčastejšie niekoľko desiatok nanosekúnd, v závislosti od druhu použitého detektora a môžu sa vyskytovať aj s veľkou početnosťou. S takýmito krátkymi impulzmi možno uskutočniť rôzne operácie časovej selekcie (oddelenie nežiadúcich udalostí pomocou koincidenčných a antikoincidenčných obvodov) a až po výbere vhodných udalostí ich transformovať na dlhšie napäťové impulzy. Pri krátkom tvare impulzov sa potom menej môže prejaviť superpozícia amplitúdy impulzov a následne skreslenie amplitúdovej informácie.
  3. V polovodičových detektoroch je kapacita detektora Cd~S/(Ud)0,5závislá od napájacieho napätia Ud detektora (S je plocha detektora). Úpravou spätnej väzby zosilňovača (pomocou spätnoväzobnej kapacity CF na obrázku m-7) možno eliminovať závislosť nábojového zosilnenia AQ=Uo/Qi~1/CF od kapacity detektora Cd. Takýto zosilňovač - integrátor sa nazýva aj nábojový zosilňovač a predstavuje tretiu možnosť pre spracovanie signálu (odmeranie energie) zo spektrometrických detektorov.

 
Obr. n2 

Schematické zobrazenie vplyvu spätnej typu väzby na vstupný Rin a výstupný odpor Rout u 4 základných typov zosilňovačov:

  1. Napäťový zosilňovač
  2. Prúdový zosilňovač
  3. Prevodník napätia na prúd
  4. Prevodník prúdu na napätie
Obrázok n2 ilustruje štyri základné typy zosilňovačov, ktorých vstupný Rin (F) a výstupný odpor Rout(F) možno ovplyvniť pomocou rôzneho typu spätnej väzby (zo strany výstupu Rout ovplyvňuje typ napäťovej/prúdovej spätnej väzby, zo strany vstupu Rinovplyvňuje typ sériovej/paralelnej spätnej väzby F). Pomocou spätnej väzby možno ovplyvniť aj šírku frekvenčného pásma zosilňovača (F obr. m-17b - predovšetkým hornú hraničnú frekvenciu a tým jeho operačnú rýchlosť). Šumy (F) sa však pôsobením spätnej väzby nedajú zmenšiť, lebo sa rovnako zosilňujú ako signál a preto pomer signál/šum - S/N nezávisí od spätnej väzby.

Obsah prednášky z jadrovej elektroniky:
 


F Detektor
F Predzosilňovač
F Šum na výstupe zosilňovača
F Hlavný alebo lineárny zosilňovač
F Analýza amplitúdy impulzov:
F Časová analýza impulzov: 
F Štandardizovaná aparatúra pre jadrovo - fyzikálny experiment

  


 
Pokračovanie


Posledná aktualizácia jún 2003
If you have comments or suggestions, email me