Úloha 2, 3, 4

qSignál v lineárnych obvodoch

Pri analýze elektronických obvodov sa používa ako stavebný kameň obvodov základný útvar - n_bran (čierna krabička s 2n dvojicami svoriek), napríklad v najjednoduchšom prípade jednobran a dvojbran. 

Podľa fyzikálnej štruktúry sa rozlišujú n-brany (F): 

  • aktívne - zdroje (autonómne a neautonómne F );
  • pasívne - (lineárne a nelineárne F );
V lineárnych obvodoch so zdrojom harmonického signálu (F), ktorý má frekvenciu w=2pf sú obvodové funkcie komplexnými funkciami frekvencie, napríklad: komplexná frekvenčná charakteristika (a jej súčasti amplitúdová a fázová frekvenčná charakteristika). 

Na posúdenie prenosu impulzných signálov (F) môžu poslúžiť  reakcie výstupu obvodu na vstupný podnet definovaného tvaru (skokového impulzu alebo veľmi krátkeho impulzu, t.j. prechodová alebo impulzová charakteristika)

V praxi (F) sa na kontrolu prenosu lineárnych obvodov používajú obdĺžnikové impulzy. Ak majú krátke trvanie čela impulzu tca<<ti voči samotnému trvaniu impulzu ti možno ich pokladať za imitáciu jednotkových skokov. 



q Integračný RC obvod

Okrem zdokonalenia sa v oscilografickom meraní je cieľom úlohy ozrejmiť ako časová (F) konštanta ti=RC charakterizuje prechodový jav, ozrejmiť si súvislosť časovej konštanty prechodného javu ti=RC s trvaním impulzu ti a s aktívnym trvaním čela impulzu tca, poprípade súvis týchto parametrov s frekvenčnými charakteristikami prenosu. (F )

Na obrázku 1a je zobrazený meraný integračný článok RC, ktorý sa v simulovaním meraní používa na ozrejmenie činnosti. Na obrázku 1b je zobrazený príklad simulovaného merania s impulzom z generátora o trvaní ti=10us, trvaním čela vstupného impulzu tca=1ns, trvaním tyla vstupného impulzu tta=1ns a periódou T =100ns. (Označenia tca a tta označujú aktívne trvania čela a tyla impulzu, t.j. merané v intervale 10%- 90% maximálnej amplitúdy impulzu). Nakoľko vstupný impulz má veľmi krátke trvania čela tcaa tyla tta impulzu, možno zanedbať ich príspevok k meraním stanoveným hodnotám čela, resp tyla výstupného impulzu. 
 
 
öbr.1a.
Obr. 1a Meraný RC článok.

 
 
öbr.1b.
Obr. 1b. Porovnanie tvaru impulzov na vstupe a výstupe RC článku. 

Časovú konštantu ti výstupného impulzu možno ohodnotiť napríklad pomocou odmerania: 

  • Trvania čela impulzu tca (meraného z úrovne 10% po úroveň 90% amplitúdy);
  • Pomocou dotyčnice k exponente prechodného javu.
Na základe odmeraného trvania aktívneho čela impulzu tca  je časová konštanta
 

ti=tca/2,2.
Nakoľko v uvedenom meraní bol zvolený odpor R=R1=1200W omnoho väčší ako vnútorný odpor generátora impulzov (odhad Rg ~ 50 W ) a parazitné montážne kapacity obvodu (odhad ~ 50 pF) sú ďaleko menšie ako použitá kapacita C1=1500pF, mala by byť nameraná hodnota časovej konštanty ti približne rovná ti ~ R1C1.
 

V praktiku si preto nezabudnite skontrolovať montážnu kapacitu Cp vlastného zapojenia prípravku - napríklad v stave s nepripojeným kondenzátorom C1. Táto parazitná kapacita Cp nemá vplyv na zmenu amplitúdy výstupného impulzu, tak ako v prípade derivačného obvodu, môže však, hlavne pri malej kapacite C1 , spôsobiť výraznú odchýlku nameranej a vypočítanej hodnoty časovej konštanty ti~R1(C1+Cp).
 
 
[Návrat]
 



Derivačný CR obvod 

Cieľom úlohy je objasniť funkciu derivačného článku pri tvarovaní obdĺžnikových impulzov, ozrejmiť ako časová (F) konštanta td=CR charakterizuje prechodový jav, a vplýva na trvanie skráteného impulzu tid, poprípade ako súvisí deformácia tvaru impulzu s frekvenčnými charakteristikami prenosu. (F)

Kvôli názornejšiemu pochopeniu vplyvu parazitných prvkov (predovšetkým kapacity montáže a kapacity vstupu osciloskopu) na výsledky merania boli v zapojení na obrázku 2a zvolené hodnoty súčiastok tak, aby sa tento vplyv výrazne prejavil. Základom derivačného článku na obrázku 2a je rezistor s odporom R1=4700W spolu s kondenzátorom o kapacite C1=100pF. Odpor Rg=100W, predstavuje odhadnutú hodnotu vnútorného odporu použitého generátora impulzov a kondenzátor C2=150pF reprezentuje parazitnú kapacitu montáže a vstupnú kapacitu osciloskopu. (Veľkosť parazitnej kapacity vopred nepoznáme, jej veľkosť možno len odhadnúť a potom na základe merania overiť.) 
 
öbr.2a.
Obr. 2a. Náhradný obvod reálneho derivačného obvodu s kondenzátorom C1  a odporom R1 . Odpor R reprezentuje vnútorný odpor generátora, kondenzátor C2  zase parazitnú kapacitu montáže.

 
 
öbr.1b.
Obr. 2b. Porovnanie impulzu na vstupe a výstupe derivačného článku CR pri dlhšom trvaní vstupného impulzu ti>>td ako je časová konštanta td~C1R1.

 
 
öbr.2c.
Obr. 2c. Porovnanie impulzu na vstupe a výstupe derivačného článku CR pri kratšom trvaní vstupného impulzu ti >>td ako je časová konštanta td~C1R1.
Na obrázku 2b je zobrazený výsledok simulovaného merania, v ktorom bol použitý vstupný impulz z generátora o trvaní ti=10us, trvaním čela impulzu tca=1ns, trvaním tyla impulzu tta=1ns a periódou impulzov T=100ns. Pri tejto voľbe (dlhšom trvaní vstupného impulzu ti>>td ako je časová konštanta td~C1R1) dochádza v okamihu zmeny vstupnej amplitúdy k vygenerovaniu krátkeho impulzu (ktorého polarita je súhlasná so smerom zmeny amplitúdy vstupného impulzu), ktorého charakteristickou vlastnosťou je exponenciálne trvanie tyla. Toto trvanie tyla závisí predovšetkým od použitých hodnôt súčiastok C1R1. Pre takýto tvar výstupného impulzu možno určiť časovú konštantu derivačného obvodu s kondenzátorom C1 a odporom R1 buď pomocou trvania td zderivovaného impulzu (na úrovni 10% jeho amplitúdy) alebo pomocou trvania zderivovaného impulzu tp na úrovni 50% amplitúdy. 

Na obrázku 2c je zvolený iný pomer medzi trvaním vstupného impulzu ti <<td a časovou konštantou td.Pri takomto tvare zobrazenia impulzu (s relatívnym poklesom jeho amplitúdy na konci trvania impulzu d=DU/UŁ 10 %) možno určiť časovú konštantu derivačného obvodu s kondenzátorom C1 a odporom R1 na základe relatívneho poklesu d=DU/U amplitúdy zderivovaného impulzu v okamihu konca impulzu ti. Časová konštanta je potom td=ti/d.

Časovú konštantu zodpovedajúcu derivačnému skracovaniu impulzu pomocou odporu R1 a kapacity C1 možno teda v praktiku určiť na základe:

  • trvania zderivovaného impulzu td (na úrovni 10%), z čoho
td=td/2,2;
  • trvania zderivovaného impulzu tp (na úrovni polovičnej amplitúdy)
td=tp/0,7;
  • relatívneho poklesu d=DU/U na konci trvania ti impulzu. Časová konštanta
td=ti/d.;

Výber spôsobu záleží od tvaru zobrazenia na osciloskope. Pretože cieľom úlohy je tiež zoznámiť sa s prácou pomocou osciloskopu mali by ste skúsiť si aspoň 2 rôzne spôsoby. Kvôli tomu však si musíte vhodne zmeniť trvanie časovej základne osciloskopu alebo zmeniť trvanie impulzu.
 

u Odlišnosť reálneho derivačného článku

Vďaka voľbe malej kapacity kondenzátora C1=100pF~C2 (tak ako v zapojení pre simulované meranie, kde je parazitná kapacita, reprezentujúca kapacitu montáže a vstupnú kapacitu osciloskopu určená odhadom C2=150pF) bude amplitúda výstupného impulzu U2 menšia ako amplitúda vstupného impulzu U1 v pomere: 

 

U2 /U1~C1/(C1+C2).
Tento vzťah možno použiť na stanovenie neznámej parazitnej kapacity zapojenia. Pre kontrolu meraním určenej časovej konštanty skúmaného derivačného článku možno použiť vzťah: 

 

td~R1(C1+C2).
Obrázok 2d ilustruje vplyv vnútorného odporu generátora Rg a parazitnej kapacity C2 na predĺženie trvania čela výstupného impulzu. Pôvodné trvanie čela vstupného impulzu tac=1ns sa pôsobením integračného článku (s časovou konštantou ti~Rg(C1+C2)) predlžilo na niekoľko ns. Na základe meraním určených: 

 

ti ~ Rg(C1+C2)
a kapacity C2 by bolo možné prekontrolovať odpor generátora Rg. Podmieňovací spôsob je použitý preto, lebo môže byť problém (s nie príliš kvalitným osciloskopom v praktiku) odmerať nanosekundové zmeny trvania čela impulzu.  Ak sa vám to nepodarí tak môžete predpokladať pre ďalšie úvahy Rg~50-100W
 
 
öbr.2d.
Obr. 2d. Vplyv vnútorného odporu generátora Rg a parazitnej kapacity C2 ako integračného článku RgC2 na predlženie trvanania výstupného impulzu. v derivačnom článku z obr. 2a.

 
[Návrat]
 


q Impulzný transformátor

Z hľadiska prenosu tvaru dlhších impulzov predstavuje impulzný transformátor derivačný článok s časovou konštantou td~L/R. Na obrázku 3a je znázornený transformátor s rovnakými indukčnosťami primárneho a sekundárneho vinutia a s koeficientom väzby vinutí blízkym k~1. (Transformátor  s bifilárne vinutými závitmi na feritovom toroidálnom jadre, ktorý sa používa v praktiku má podobné vlastnosti.) Na obrázku 3b sú zobrazené náhradné obvody transformátora pre oblasť nízkych a stredných frekvencii, keď možno neuvažovať kapacitu medzi vinutiami. Na obrázku 4a je znázornený náhradný obvod transformátora pre oblasť vysokých frekvencii. (Pre signál impulzného tvaru znamená špecifikácia oblasti náhradného obvodu pre oblasť nízkych frekvencii vlastnosť tvarovo neskresleného prenosu dlhých trvaní impulzov a oblasť vysokých frekvencii vlastnosť tvarovo neskresleného prenosu krátkych impulzov a krátkych trvaní čiel impulzov). 
 
öbr.3a.
Obr. 3a. Impulzný transformátor. Odpor R1 predstavuje vnútorný odpor generátora impulzov a odpor R2 odpor záťaže.

 
 
öbr.3b.
Obr. 3b. Náhradný obvod pre:
  • Nízke frekvencie;
  • Strednú oblasť frekvencii.
L1 predstavuje indukčnosť primárneho vinutia.
V transformátore na obrázku 3a, ktorý bol použitý pre ďalšie simulované merania, podobne ako u transformátora v praktiku je transformačný pomer je n=z2/z1~1 [počet primárnych z1a sekundárnych  z2  závitov je rovnaký, lebo vinutia sú bifilárne, čím je zabezpečený aj vysoký koeficient väzby k=M/(L1L2)0,5. Koeficient k (na základe pomeru vzájomnej indukčnosti M a indukčnosti jednotlivých vinutí L1, L2) charakterizuje kvalitu prenosu magnetického poľa. V náhradnom obvode na obrázku 3b je primárna indukčnosť rozdelená na 2 indukčnosti: Lm=kL1 a Lr1=(1-k) L1, v závislosti od počtu siločiar magnetického toku, ktoré sa zúčastňujú, resp. nezúčastňujú na prenose energie magnetického poľa. Indukčnosť Lm závisí od spoločného magnetického toku a rozptylové indukčnosti Lr1=(1-k)L1 a Lr2=(1-k)L2 sa používajú v náhradnom obvode na charakterizovanie časti siločiar magnetického toku, ktoré sa nezúčastňú na prenose energie. V dôsledku vysokého koeficientu väzby k ~ 0,99 je indukčnosť Lm=kL1~L prakticky rovná primárnej indukčnosti L1 ].
 

u Prenos impulzu s dlhším trvaním

Obrázok 3c ilustruje oprávnenosť používania náhradného obvodu podľa obrázku 3b_b pre určitú oblasť trvaní impulzov, v ktorej sa prenášajú impulzy na výstup bez tvarovej deformácie. Pre túto oblasť trvania impulzov sa neprejavuje derivačný účinok RL obvodu. Výstupná amplitúda impulzu závisí od pomeru odporov Uout=UinR1/(R1+R2)=Uin/2, nakoľko odpory R1=R2=100W.

V meraní na obrázku 3d sú použité dlhšie trvania impulzov a preto impulz sa tvaruje podobne ako v derivačnom článku. Meranie zobrazené na obrázku 3e sa odlišuje od merania na obrázku 3e rôznym odporom záťaže a v dôsledku toho aj rozdielnym tvarom impulzu. Na základe náhradného obvodu na obrázku 3b_a bude časová konštanta td~L/R nepriamo úmerná výslednému odporu R=R1R2/(R1+R2) paralelnej kombinácie odporov R1 a R2 a priamo úmerná indukčnosti L~Lm.
 
öbr.3c.
Obr. 3c. Porovnanie impulzu na vstupe a výstupe impulzného transformátora, pri takom trvaní vstupného impulzu, že sa neprejavuje tvarová deformácia impulzu. Transformátor sa chová ako odporový delič R1-R2na obrázku 3b_b. Pretože odpory sú rovnaké R1=R2 je výstupná amplitúda 2 krát menšia ako vstupná amplitúda.

 
 
öbr.3d.
Obr. 3d. Porovnanie impulzu na vstupe a výstupe impulzného transformátora, pri takom trvaní vstupného impulzu, že sa transformátor tvaruje impulz podobne ako derivačný článok. Transformátor sa chová ako derivačný článok LR na obrázku 3b_a. Na výstupe transformátora pôsobí ako záťaž veľký odpor R2~10kW>>R1 (čo je prakticky nezaťažený transformátor - trafo v stave naprázdno). Výstupná amplitúda zrovnateľná so vstupnou amplitúdou impulzu a prechodový jav charakterizuje časová konštanta td1~L/R1

Využitie popísaného merania v praktiku

  • V prvom meraní (naprázdno - obrázok 3d) sa na tvarovaní podieľa obvod s časovou konštantou td1=L/R~L/R1, nakoľko v dôsledku vysokého vstupného odporu osciloskopu R2>>R1 je R=R1R2/(R1+R2)~R1.
  • V druhom meraní (so záťažou - obrázok 3e) priebeh tvaruje prechodný jav s časovou konštantou td2=L/R~L(R1+R2)/R1R2
Na základe takýchto dvoch meraní v praktiku a následných určení príslušných časových konštánt td1 a td2 možno určiť indukčnosť vinutia transformátora L= kL1~Lm. Odpor R1 v praktikovom zapojení neexistuje. Slúži len na modelovanie odporu generátora impulzov. Možno teda tiež výpočtom skontrolovať aj vnútorný odpor generátora impulzov. R1=Rg
 
 
obr.3e.
Obr. 3e. Porovnanie impulzu na vstupe a výstupe impulzného transformátora so záťažou R2, pri rovnakom trvaní vstupného impulzu ako na obrázku 3d. Transformátor sa chová tiež ako derivačný článok LR ale s inou časovou konštantou td2=L/R~L(R1+R2)/R1R2, pretože na výstupe transformátora je pripojený odpor R2=100W. Okrem zmeny priebehu impulzu je dôsledkom toho aj to, že výstupná amplitúda (na začiatku impulzu) je menšia (pri voľbe  R1=R2 je rovná polovici vstupnej amplitúdy impulzu). 

 
 
obr.4a.
  • Obr. 4a. Náhradný obvod pre oblasť vysokých frekvencii.
    • Lr -  rozptylová indukčnosť charakterizujúca časť siločiar magnetického poľa ktoré sa nezúčastňuje na prenose energie. 
    • Co -  kapacita, ktorá závisí od konštrukcie transformátora a od spôsobu spojenia s osciloskopom.

u Prenos čela impulzu

Pri pozorovaní impulzov s krátkym trvaním čela impulzu na osciloskope môžu mať výstupné impulzy z transformátora prekmit amplitúdy, ktorý je možné vysvetliť zložitejším priebehom prechodového javu. Na charakterizovanie prenosu krátkych trvaní čiel impulzov cez transformátor je teda vhodnejší ekvivalenty obvod transformátora pre vysoké frekvencie (teda vhodný pre popis prechodového javu pri náraste amplitúdy impulzu), uvedený na obrázku 4a. Novým elementom v tomto obvode je zámena rozptylovej indukčnosti Lr namiesto indukčnosti L1 a parazitná kapacita Co (ktorá pozostáva z kapacity medzi vinutiami a montážnej kapacity). 

Prechodový jav v RLC obvode môže mať v závislosti od hodnôt R, L, C priebehy s rôzne krátkymi čelami impulzov. Tvar čela impulzu závisí od tzv. tlmenia d:
 
d=[(K)0.5/2]{[(Lr/Co)0.5]/R1+Rg/[(Lr/Co)0.5]}, kde K=R1/(R1+Rg).
Ak je tlmenie d<1 je priebeh prechodového javu pretlmený (aperiodický). Pri tlmení d>1 má priebeh prechodového javu kvaziperiodický charakter. Hraničný prípad tlmenia prechodového javu d=1 sa nazýva kritické tlmenie. Pri kritickom tlmení je časová konštanta : 
 
tk =( K Lr Co )0.5 ),
čo zabezpečuje minimálne trvanie čela bezprekmitového impulzu. Na základe určenia časovej konštanty tk pri rôznom K možno odhadnúť rozptylovú indukčnosť Lr a Co. Potom s pomocou v predošlej časti úlohy určenej indukčnosti L1 a vzťahu Lr1=(1-k)L1 skontrolovať koeficient väzby k=M/(L1L2)0,5, resp. vzájomnú indukčnosť M. Zmenou parametrov náhradného RLC obvodu možno teda ovplyvniť charakter prechodového javu. Priebehy zobrazené na obrázku 4b a obrázku 4c sa odlišujú hodnotou rozptylovej indukčnosti Lr1. Pomocou indukčnosti Lr1=5 mH sa dá dosiahnuť bezprekmitový priebeh výstupného impulzu, s krátkym trvaním čela impulzu. Na obrázku 4c má rozptylová indukčnosť Lr1=0,1 uH menšiu hodnotu, dôsledok čoho je tlmený kvaziperiodický priebeh prechodového javu. S pomocou malého prekmitu pri náraste amplitúdy možno takto skrátiť aktívne trvanie čela impulzu tca (merané z úrovne 10% po úroveň 90% ustálenej hodnoty amplitúdy). 
 
obr.4b.
Obr. 4b. Porovnanie trvaní čiel impulzu na vstupe a výstupe impulzného transformátora. Parametre transformátora sú zvolené tak, aby mal prechodový jav nárastu výstupnej amplitúdy aperiodický charakter s kritickým tlmením. Použitá rozptylová indukčnosť Lr1=5mH.

 
 
obr.4c.
Obr. 4c. Porovnanie trvaní čiel impulzu na vstupe a výstupe impulzného transformátora. Parametre transformátora sú zvolené tak, aby mal prechodový jav nárastu výstupnej amplitúdy mierne periodický charakter. V dôsledku malého prekmitu možno skrátiť aktívne trvanie čela výstupného impulzu tca.

Posúdenie vlastností impulzného transformátora

Na základe vykonaných meraní by ste mali na záver praktika ohodnotiť schopnosť transformátora prevádzať impulzy bez skreslenia tvaru na výstup. 
  • Na základe merania podobného obrázku 3c by ste mali nájsť maximálne trvanie impulzu timax , pre ktoré ešte použiteľný náhradný obvod na obrázku 3b_b.
  • Podľa trvania čela výstupného impulzu by ste mali odhadnúť minimálne trvanie impulzu timin , ktorý sa bez straty amplitúdy prevedie na výstup. Ako kritérium môžete použiť trvanie čela výstupného impulzu tca. (Impulz tvaru rovnoramenného trojuholníka s trvaním na základni 2tca, bude mať na polovičnej výške trvanie timin~ tca.)

 
[Návrat]
 

Poznámka k meraniu v praktiku:

Integračný a derivačný článok sú zpojené na prípravku (obrázok 4d) so spoločným vstupom pre obidva obvody. Preto pri meraní treba dať pozor, aby prepínač voľby typu článku Pr1 (pre integračný a prepínače pre derivačný článok), poprípade aj prepínače voľby odporu Pr2 a kondenzátora Pr3 (ktoré sa prepínajú pomocou preletovania) neboli súčasne spojené, pretože, mohlo by dôjsť k ovplyvneniu vlastností obvodov a merali by ste nejaký zložitejší obvod, pozostávajúci s kombinácie jednoduchých CR a RC článkov. 
 
 
obr.1aa.
 
 

Obr. 4d. Zapojenie prípravku na skúmanie vlastností RC a CR článkov. Prepínač Pr1 uskutočňuje voľbu typu obvodu (derivačného alebo integračného článku), prepínač Pr2 voľbu odporu v derivačnom článku a prepínač Pr3 zase voľbu kondenzátora v integračnom článku.

Na záver merania integračného obvodu:
    Zhodnoťte stupeň zhody meraním určenej časovej konštanty obvodu s vypočítanou hodnotou časovej konštanty, určenej na základe hodnôt súčiastok;
    Na základe odmerania trvania čela impulzu v integračnom článku s nepripojeným kondenzátorom C a s pripojeným kondenzátorom C (prepínač Pr3) určite výslednú parazitnú montážnu kapacitu zapojenia s integračným článkom.
Na záver merania derivačného obvodu :
  • Zhodnoťte použité spôsoby určovania časovej konštanty a uveďte s ktorým spôsobom ste dosiahli lepšiu zhodu meraním určenej časovej konštanty obvodu s vypočítanou hodnotou časovej konštanty, určenej na základe hodnôt súčiastok; 
  • Na základe odmerania trvania čela impulzu v integračnom článku s nepripojeným kondenzátorom C a s pripojeným kondenzátorom C (prepínač Pr3) určite výslednú parazitnú montážnu kapacitu zapojenia s integračným článkom. 
  • Na základe odmerania amplitúd vstupného U10 výstupného U20 impulzu určite výslednú parazitnú kapacitu Cov derivačnom článku.
Na záver merania impulzného transformátora :
  • odhadnite maximálne timax a minimálne timin trvanie impulzu, ktoré  môže preniesť transformátor na výstup s minimálnou deformáciou tvaru (poklesom vrcholu impulzu);
  • určite (F) indukčnosti L1, Lr vinutia transformátora, koeficient väzby k a vnútorný odpor Rg použitého generátora impulzov .


Literatúra( základná, v ktorej sú podrobnejšie uvedené potrebné vzťahy a pojmy.):
 

Dušan Kollár: Praktikum z elektroniky a automatizácie, skriptá MFFUK, 1991 - úlohy: 2, 3, 4.
Dušan Kollár: Elektronika a automatizácia 1, skriptá MFFUK, 1990, str. 34 - 50.

 
 

 

[Návrat]