Aplikácie s operačnými zosilňovačmi



Napäťový sledovač
Zvláštnym prípadom neinvertujúceho zosilňovača je zosilňovač, u ktorého je odpor R2~0 a odpor R1=inf, takže činiteľ spätnej väzby b ~1  a výsledný napäťový zisk Au=1   Takýto sledovač nachádza použitie ako oddeľovaci stupeň (buffer) v zosilňovači, ktorý má mať veľmi vysoký vstupný odpor.

 



Sumačný zosilňovač
Úpravou zapojenia invertujúceho zosilňovača podľa obrázku vznikne zapojenie, ktoré sa nazýva sumačný (sčítací) zosilňovač. Vhodným váhovaním odporov  (R1=R2=R3=R4=Rf) možno na výstupe získať signál úmerný súčtu vstupných napätí,  poprípade (pri Rf=4R1=4R2=4R3=4R4) signál úmerný aritmetickému priemeru  vstupných napätí.
 
 



Amplitúdový komparátor
Komparátor - OZ bez spätnej väzby vďaka vysokému zosilneniu OZ dokáže rozlíšiť veľmi malý rozdiel vstupných napätí a signalizovať ho ako Uout=+-Ucc. Referenčné napätie  môže byť  Uref<>0 a takýto obvod potom môže vykonávať funkciu rozhodovacieho obvodu amplitúdového diskriminátora - svojou výstupnou úrovňou. Uout   podáva informáciu o tom či je napätie na vstupe väčšie Uin>Uref  alebo menšie Uin<Uref  ako nastavená referenčná úroveň.

 
 



Schmittov preklápací obvod
Ak existujú fluktuácie vo vstupnom signále Uin, napríklad vplyvom šumov alebo iných porúch, mení sa neprijateľne (z hľadiska ďalšej interpretácie) úroveň napätia na  výstupe komparátora. Tento nedostatok odstraňuje Schmittov preklápací obvod, v ktorom je referenčné napätie odvodené z napäťového deliča na výstupe, takže malé fluktuácie vstupného napätia sa neprejavia na výstupnej odozve obvodu.

 



Integračný a derivačný zosilňovač
Ak sa v  invertujúcom zosilňovači zamení spätnoväzobný odpor R kondenzátorom C podľa obrázku vznikne integračný zosilňovač  (integrátor). Zapojenie v  pravej časti obrázku, ktoré sa získa  zámennou vstupného odporu R za kondenzátor C  vznikne derivačný zosilňovač (diferenciátor). 

 



Obmedzovač amplitúdy napätia
Často sa požaduje, aby výstupné napätie nadobúdalo hodnotu 0V a Umax (napríklad kvôli interpretácii stavov na výstupe obvodu ako logické úrovne "1" a "0"). Potrebné obmedzenie amplitúdy na výstupe možno zrealizovať pomocou Zenerovej diódy  (zapojenej  podľa obrázku) .

 



Príklad prístrojového zosilňovača
V zapojení na obrázku je aplikačný príklad jednosmerne viazaného zosilňovača s vysokým ziskom a vysokým CMRR, vhodného pre meranie (mozgovej aktivity) v medicíne . 

 
 


Príklad audio zosilňovača
V zapojení na obrázku je príklad audio zosilňovača s napájacím napätím len jednej polarity - vhodného (s úsporných dôvodov)  pre prenosný prístroj.